Boulders Plaża Kapsztad RPA

Boulders Beach to osłonięta plaża złożona z wlotów między granitowymi głazami, od których pochodzi nazwa. Znajduje się na Półwyspie Przylądkowym , w Simon's Town , na przedmieściach Kapsztadu w prowincji Western Cape w RPA . Jest również powszechnie znana jako Boulders Bay. Jest to popularne miejsce turystyczne ze względu na kolonię pingwinów afrykańskich, która osiedliła się tam w 1982 roku. Plaża Boulders jest częścią Parku Narodowego Gór Stołowych .
Te afrykańskie pingwiny występują tylko na wybrzeżach Afryki Południowej - (RPA i Namibia). Te pingwiny są obecnie na skraju wyginięcia.  W rezultacie pingwiny znajdują się pod ochroną Cape Nature Conservation.
Chociaż znajduje się w środku dzielnicy mieszkalnej, jest jednym z niewielu miejsc, w których można obserwować tego wrażliwego ptaka ( Spheniscus demersus ) z bliskiej odległości, swobodnie wędrującego po chronionym środowisku naturalnym. Z zaledwie dwóch par lęgowych w 1982 roku kolonia pingwinów rozrosła się w ostatnich latach do około 3000 ptaków. Wynika to częściowo z powodu zakazu komercyjnego trałowania pelagicznych w False Bay , która wzrosła podaż sardynek i sardeli , które stanowią część diety pingwinów,  a także pomoc byłego oficera marynarki SANDF , Van the Penguin Mana.
Otoczony głównie przez rdzenne krzaki powyżej poziomu spiętrzenia z jednej strony i czysta woda False Bay z drugiej,  czynią ten obszar doskonały do rozwoju stada pingwinów, obszar ten składa się z wielu małych osłoniętych zatoczek, częściowo otoczonych granitowymi głazami, które mają 540 milionów lat.
Najpopularniejszym miejscem rekreacyjnym Kapsztatu jest Boulders Beach, ale pingwiny najlepiej oglądać z Foxy Beach, gdzie nowo wybudowane promenady prowadzą gości na odległość kilku metrów od ptaków. Jest to również popularna plaża do pływania.